Lytiškai plintančios ligos, jų požymiai ir gydymas

Kiekvienas vyras ar moteris turi bent minimaliai žinoti pagrindines rizikas susijusias su nesaugiu seksu ir priemones kaip to išvengti. Čia pateikiame informaciją apie labiausiai paplitusias lytiškai plintančias ligas, jų požymius, apsisaugojimo ir gydymo būdus, sužinosite nuo kurių ligų prezervatyvai apsaugo.

Seksas gali padovanoti ne tik malonius ir svaiginančius pojūčius, bet ir didelius rūpesčius. Vienas bendras visų venerinių ligų simptomas yra tai, kad užsikrėtus, ligos simptomai yra nepastebimi ir nejaučiami. Tai yra labai pavojinga, nes uždelsus išsitirti ir diagnozuoti venerines infekcijas gresia nevaisingumas, šlapimo takų uždegimas, laiku negydomos infekcijos pažeidžia akis, sąnarius ir kitus organus. Galimos ir kitos komplikacijos, gydymas gali tapti ilgesnis ir sunkesnis, blogiausiais atvejais pasekmės skaudžios ir negrįžtamos.

Lytiškai plintančios ligos plinta per organizmo skysčius - seiles, makšties gleives, spermą, kraują.

Dažniausiai, pasirodę ligos simptomai (nemalonūs skausmai) savaime praeina, tačiau tai yra labai apgaulinga, nes infekcija toliau plinta ir komplikuojasi. Ligos simptomų dažniau nejaučia moterys, nes jos net ir būdamos sveikos patiria nemalonius ar kitus neaiškios kilmės pojūčius makštyje (pienligė, menstruacinis periodas ir pan.) Jei jaučiate net ir nežymius skausmus lytiniuose organuose, pilvo apačioje, šlapinantis, pastebėjote nebūdingas išskyras, nenumokite ranka, nesigėdinkite, nedelsdami įsigykite lytiškai plintančių ligų testus ar kreipkitės į specialistus ir išsitirkite.

Lytiškai plintančių ligų testus galite įsigyti paspaudę čia

Gonorėja

Gonorėjos požymiai: išskyros iš makšties, skausmas šlapinantis, dažnas šlapinimasis, skausmingi lytiniai santykiai, geltonos spalvos išskyros iš varpos, akių patinimas/skausmas/išskyros.

Gonorėja užsikrečiama lytinių santykių metu (vaginalinių/oralinių/analinių), kartais per asmens higienos reikmenis.

Liga gydoma antibiotikais, būtinas abiejų partnerių ištyrimas ir gydymas.

Prezervatyvo naudojimas yra vienintelis efektyvus būdas apsisaugoti, nes infekcija plinta per organizmo skysčius.

Gonorėjos testų įsigyti galite čia

Chlamidiozė

Chlamidiozės požymiai: skausmas šlapinantis, greklės skausmas, skausmingi lytiniai santykiai, lytinių organų uždegimas, išskyros iš lytinių organų.

Plačiau apie chlamidiozę sužinosite čia

Chlamidiozės tyrimo testų galite įsigyti čia

Pienligė (kandidamikozė)

Išorinių lytinių organų niežulys, odos paraudimas, patinimas, deginimas po lytinių santykių ir pasišlapinus, makšties sausumas, pagausėjusios išskyros iš makšties (baltos, varškinės konsistencijos, be kvapo).

Plačiau apie pienligę (kandidamikozę) sužinosite čia

Pienligės (kandidamikozės) testų įsigyti galite čia

Sifilis

Viena iš "nebylių" ligų kurios požymius sunku pastebėti ankstyvoje stadijoje. Sifilis turi keleta pereinamųjų stadijų, pirmieji pagrindiniai požymiai: žaizdos ant lytinių organų, išangės srityje, burnos ertmėje, moterims - makštyje, ant krūtų. Vėliau gali atsirasti gerklės skausmas, karščiavimas, limfmazgių padidėjimas, o rausvos spalvos odos bėrimai, bėrimai/žaizdelės ant lytinių organų ir kitų kūno dalių išlieka visą ligos laikotarpį. Jei liga negydoma, vėlyvoje stadijoje pažeidžiami vidaus organai, sutrinka širdies bei smegenų veikla.

Dažniausiai užsikrečiamą lytiniu keliu t.y. vaginalinių, analinių arba oralinių santykių metu tačiau galima užsikrėsti ir naudojant buities daiktus, bučiuojantis, miegant kartu su užkrėstuoju.

Sifilis gydomas antibiotikais, kaip ir kitas ligas, būtina diagnozuoti kuo ankstyvesnėje stadijoje. Per 2014 m. Lietuvoje pastebimas didėjantis šios infekcijos užsikrėtimų skaičius.

Lytinių organų pūslelinė/herpesas

Pagrindiniai požymiai: mažų pūslelių atsiradimas ant veido odos, vėliau ir ant lytinių organų, joms pratrūkus atsiranda žaizdelės, raumenų skausmas, šaltkrėtis, odos niežėjimas.

Pūsleline galima užsikrėsiti ir ne lytiniu keliu, o nuo tiesioginio kontakto su kito asmens oda, bučiuojantis.

Pūslelinės virusas gydomas tepalais, antivirusiniais vaistais.

Niežai

Pagrindiniai simptomai: odos niežėjimas, odos išbėrimas genitalijų, šlaunų vidinės pusės, pažastų, kirkšnių plotuose.

Niežais užsikrečiama tiesioginio kontakto metu, per asmens naudojimo ir higienos daiktus, patalynę, prezervatyvo naudojimas neužkerta kelio niežų plitimui.

Gydymas: galimas gydymas vaistais, tačiau efektyviausias kai kremais, tirpalais ištepamas visas kūnas.

Hepatitas B

Pagrindiniai požymiai: tamsus šlapimas, nuovargis, odos pageltimas

Liga plinta per lytinių organų skysčius, seiles, kraują, motinos pieną.

Liga neplinta per orą, vandenį, maistą, kontaktą (prisilietimą) su kitu asmeniu.

Trichomonozė

Pagrindiniai požymiai: moterims - nemalonaus kvapo baltos išskyros, niežėjimas, deginantis pojūtis lytiniuose organuose; vyrams - skausmas šlapinantis, pūlingos išskyros šlapime, lytinių organų uždegimas (uretritas, prostatitas).

Liga plinta nesaugių lytinių santykių metu (vaginalinių, oralinių, analinių).

Liga per asmeninius daiktus ar švaros priemones užsikrečiama labai retais atvejais.

Mikoplazmozė

Mikoplazmų bakterijos gali sukelti šlapimo takų, sėklidžių, makšties, gimdos kalklelio, kiaušintakių uždegimą.

Pagrindiniai požymiai: gausios išskyros iš lytinių organų, gali būti pūlingos; lytinių organų niežėjimas, perštėjimas, patinę limfmazgiai krikšnies srityje

Liga gydoma antibiotikais.

Gaktos utėlės (kirkšninės)

Pagrindiniai požymiai: niežėjimas intymiose vietose, šašai, odos paraudimas.

Genitalijų karpos

Požymiai: įvairaus dydžio ir spalvos išaugos ant odos, gali būti nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų dydžio.

Lytinių organų karpos platina žmogaus papilomos virusas, kuris perduodamas sekso metu. Dažniausiai jos pasitaiko ant lytinių organų, gaktoje, tarpvietėje. Prezervatyvas sumažina rizika apsikrėsti, bet visiškai neapsaugo.

Genitalijų karpos šalinamos chirurginiu būdu, lazeriu, šaltu azotu, tepalais/tirpalais odai. Gydymas individualus.

Šlapimo takų uždegimas

Labai dažnai pasitaikanti bėda.

Pagrindiniai požymiai: dažnas noras šlapintis, skausmas šlapinantis, patamsėjusi šlapimo spalva, lytinių organų jautrumas, skausmas pilvo apačioje, pakilusi temperatūra.

Šlapimo takų infekcija užsikrečiama nesilaikant higienos normų, taip pat peršalus. Rekomenduojama kiekvieną kartą po lytinių santykių nusišlapinti ir nuplauti lytinius organus su muilu ar kitokia intymiai higienai skirta priemone.

Rečiau pasitaikančios ligos yra cistitas (moters šlapimo kanalo uždegimas), uretritas (vyro šlaplės uždegimas), vaginitas (bendras makšties uždegimas).

Balti maži kieti spuogeliai ant varpos gali būti mielinipo grybelio Candida sukelta infekcija, tačiau neišsigaskite, tai ne venerinė liga.

Kaip apsisaugoti?

• Rekomenduojama turėti vieną pastovų lytinį partnerį. Dažnai keičiant partnerius žymiai padidėja rizika užsikrėsti bet kuria lytiškai plintančia liga.

• Naudokite prezervatyvus. Juos paprasta naudoti, lengva įsigyti, kainuoja nebrangiai. Prezervatyvai efektyviausiai apsaugo nuo tų ligų kurios plinta per organizmo skysčius.

• Susilaikymas taip pat yra vienas iš apsisaugojimo būdų. Atsisakę nesaugaus vienos nakties nuotykio galite laimėti o ne pralaimėti. Mąstykite prieš!

• Laikykits asmens higienos normų: nenaudoti kito asmens drabužių, rankšluosčių, skutimosi priemonių, dantų šepetukų ir pan.

• Venkite lytinių santykių po gimdymo. Specialistai rekomenduoja palaukti 1-2 mėnesius. Tai priklauso gimdymo būdo, ar buvo susiūta tarpvietė, ar užgijo gimdos žaizda ir kitų faktorių.

• Rūpinkitės savo sekso žaisliukų, vibratorių švara - po naudojimo nuvalykite dezinfekuojančiu valikliu, laikykite saugiose jiems skirtose dėžutėse ar maišeliuose.

Jei nenaudosite apsisaugojimo priemonių rizikuojate tapti vienos ar netgi kelių čia aprašytų ligų savininku.

Jei norite sužinoti daugiau apie visas lytiniu būdu plintančias ligas galite perskaityti ir kreiptis pagalbos Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro puslapyje http://www.ulac.lt/lt/ligos

Į pradinį puslapį >>>


Palyginti 0

Nėra prekių

To be determined Pristatymas
0,00 € Iš viso

Apmokėjimas