Dažniausiai moters lytiniuose organuose randamas baltasis balkšvagrybis (Candida albicans). Makšties išskyrose jis randamas iki 20 proc. sveikų moterų, o nėščiųjų tarpe – iki 40 proc. Vis dažniau randami kitų Candida rūšių grybeliai, sukeliantys išorinių lytinių organų ir makšties uždegimus (Candida glabrata, Candida tropicalis, Candida krusei). Pastarųjų padaugėjimas gali būti susijęs su piktnaudžiavimu parduodamais be recepto vaistais, ilgalaikiu azolų grupės medikamentų naudojimu, skiriamais dažnais ir trumpais priešgrybelinių vaistų kursais. Šios Candida grybelių rūšys yra žymiai atsparesnės skiriamam įprastam gydymui.
Jungtinių Amerikos Valstijų duomenimis, per savo gyvenimą Candida grybelių sukeltą vulvovaginitą patiria iki 75 proc. moterų, o apie pusei jų šis vulvovaginitas pasikartoja. Kandidamikoze serga ir mergaitės, lytinio gyvenimo negyvenančios moterys. Moterys, kurių partneriai nešioja Candida albicans, kandidamikoze serga dažniau.
Grybeliai randami ne tik makštyje, bet ir burnoje, tiesiojoje žarnoje. Žarnynas gali būti grybelių rezervuaras. Iš žarnyno patekę į makštį grybeliai vėl sukelia uždegimą.
Kandidamikozės riziką didina:
Nėštumas.
Vartojami antibiotikai.
Kontraceptinių tablečių naudojimas.
Imuniteto nusilpimas.
Cukrinis diabetas.
Sintetiniai apatiniai, aptempti rūbai.
Simptomai
Išorinių lytinių organų niežulys, odos paraudimas, patinimas, deginimas po lytinių santykių ir pasišlapinus, makšties sausumas, pagausėjusios išskyros iš makšties (baltos, varškinės konsistencijos, be kvapo).
Problematiška yra tai, kad tikroji Candida sukelta infekcija gali likti neatpažinta, galimi tiek klaidingai teigiami, tiek ir klaidingai neigiami tepinėlių atsakymai. Būtinas 3000 mikroorganizmų/mililitre kiekis, norint gauti grybelio augimą pasėlyje. Moterims, kurių grybelių kiekis makšties išskyrose yra 100/ml gali pasireikšti ryškūs uždegimo požymiai, tuo tarpu kai esant Candida grybelių koncentracijai 10000/ml jokių simptomų gali nepasireikšti. Moterims, alergiškoms šių grybelių išskiriamiems produktams, uždegimo simptomai gali pasireikšti kai mikroorganizmų kiekis dar toks mažas, kas pasėlyje augimo nėra.
Gydymas:
Jei moteris neturi nusiskundimų – gydyti nereikia.
Gydoma vietinio poveikio medikamentais į makštį, geriamais vaistais.
Aktyviu ligos periodu gydomas ir partneris.
Nėščiosioms ir žindančioms moterims geriamų vaistų neskiriama.
Patariama vengti cukraus, saldžių maisto produktų, stiprinti imunitetą, dėvėti tik natūralios medvilnės apatinį trikotažą, nemūvėti itin aptemptų kelnių.
Gydant antibiotikais tenka skirti medikamentą kandidamikozės profilaktikai.
Uždegimui kartojantis gali tekti nutraukti geriamųjų kontraceptikų vartojimą.